Co to jest „AB”?

ab

Jak to jest, że niektóre kryształki czy koraliki mienią się piękniej, niż inne? Co sprawia, że koralik „crystal” raz jest skromny i przejrzysty a raz iskrzy się tęczowymi barwami?

Opublikowano: 2 lutego 2014 Kategoria:Ciekawostki

5650_cubist_16_crystal_ABWiele produktów w ofertach sklepów posiada w nazwie tajemnicze „AB”. Zdawało by się, że większości tych produktów nic ze sobą nie łączy – ani kształt, ani wielkość ani kolor. Jedyne, co można powiedzieć o tych produktach to to, że błyszczą… i to błyszczą całą ferią barw.

AB – oznacza aurora borealis, czyli zorza polarna. Jest to powłoka, która tworzy tęczowe refleksy na powierzchni kryształu czy koralika. Jej subtelny blask bardzo szybko podbił serca tak artystów jak i ich klientów. Do dziś wielu projektantów stosuje kryształki pokryte powłoką AB które jak żadne inne przyciągają wzrok.

BP 4301

Zrodziła się ona w latach 50 ze współpracy Daniela Swarovskiego i Christiana Diora i od tego czasu pokrywa nie tylko przejrzyste kryształy (crystal) – również kryształy i koraliki w innych kolorach, ponieważ nie ukrywa ona naturalnego koloru pokrytego drobiazgu a dodaje mu niesamowitego, tęczowego połysku.

Jak działa taka powłoka? Kto nie widział na żywo, może mieć trudność z wyobrażeniem sobie całej urody AB, jest niezwykle trudna do uchwycenia na nieruchomej fotografii, gdyż cały jej urok kryje się w żywych zmianach refleksów zależnych od kąta padania światła. W jednej chwili blask może być cukierkowo różowy, za chwilę niebieski czy zielony.