Diamentowa planeta

z12660538Q,Planeta-55-Cancri-e--ktora-zbudowana-jest-z-diamen

Każdy chciałby posiadać choć kilka diamentów, na osłodę życia, co byście jednak zrobili, gdybyście dysponowali całym globem z tego kruszcu?

Opublikowano: 24 lipca 2013 Kategoria:Ciekawostki

Czego to Amerykanie nie odkryją…? Niedawno zajrzeli do gwiazdozbioru raka  i odkryli tam planetę złożoną z węgla. Jednak nie takiego zwykłego, czarnego węgla – planeta ta, w wyniku ogromnego ciśnienia w dużej mierze składa się z diamentu!

Nazywa się 55 Cancri e, jest oddalona od nas o 40 lat świetlnych*, nie jesteśmy więc w stanie na nią polecieć – przynajmniej na razie. Sama planeta jest dwa razy większa niż ziemia i sporo, bo aż osiem razy cięższa. Diamentowy płaszcz stanowi prawdopodobnie około jedną trzecią masy. 

Powierzchnię planety pokrywa inna forma węgla – grafitowy pył, jednak to nie on jest największą, poza odległością, przeszkodą, aby sięgnąć po cenne kamienie – temperatura na powierzchni wynosi prawie cztery tysiące stopni. To się nazywa lato!

* rok świetlny to odległość, którą światło pokona w próżni w ciągu naszego roku. W przybliżeniu jest to 9,5 bilionów km.