Jak dbać o biżuterię srebrną?

Jak przechowywac bizuterie

Biżuteria ze srebra znajdzie się w każdym domu. Co zrobić, aby cieszyła nas długie lata? Jak to osiągnąć bez wysiłku? Zobacz.

Opublikowano: 8 września 2013 Kategoria:Porady

Srebro to najpopularniejszy kruszec używany do wyrobu biżuterii. Nie każdy z nas lubi nosić biżuterię wykonana ze srebra, ale na pewno każdy z nas ma w domu srebrny pierścionek, wisiorek czy łańcuszek.

Jak o nie dbać tak, aby nie poświęcać zbyt dużo czasu a jednocześnie osiągnąć pożądane efekty?

Przede wszystkim – przechowywanie.

Jeśli akurat nie nosisz biżuterii nie odkładaj jej byle gdzie, zwłaszcza nie zostawiaj na słońcu: parapecie czy w łazience, gdzie panuje wilgoć.

Biżuterię rzadko noszoną wystarczy przechowywać w zamykanej szkatułce. Dobrze, jeśli jest ona wyłożona miękkim materiałem, a jeszcze lepiej, jeśli biżuteria nie leży w bezkształtnej gromadzie. Jeśli nie masz szkatułki z przegródkami zainwestuj w miękkie woreczki lub woreczki przejrzyste. Podczas „grzebania” w  biżuterii nie będzie się ona wzajemnie rysować i niszczyć.

Dobra rada: przejrzyste woreczki doskonale sprawdzą się do przechowywania biżuterii chroniąc ją zarówno przed wilgocią jak i zarysowaniem, warunkiem jest, aby nie były to woreczki winylowe, które mogą wręcz biżuterii zaszkodzić. Idealnie nadają się woreczki z polietylenu.

Po drugie – konserwacja.

Idealnie byłoby po każdym ubraniu biżuterii zwłaszcza tej, która ma kontakt ze skórą wyczyścić ją z potu i kurzu przed odłożeniem, jeśli jednak nosisz dany element biżuterii stale, nie musisz jej zbyt często czyścić.

Srebro jest miękkie i łatwo jest je zarysować, jeśli chcesz je wyczyścić używaj tylko bawełnianych ściereczek. Jeśli musisz zmyć tłuste ślady zamocz biżuterię w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do naczyń i dokładnie opłucz.

Dobra rada: tradycyjny T-shirt jest wykonany z bawełny i doskonale sprawdza się w czyszczeniu srebra. Sztuczne tkaniny często zawierają twarde włókna, które mogą uszkodzić biżuterię.

Srebrna biżuteria nie wymaga od nas wiele zachodu, aby olśniewać przez długie lata.

Kilka przydatnych faktów:

Srebro rodowane jest droższe, ale trwalsze i biżuteria srebrna pokryta warstewką rodu zniesie o wiele więcej, niż „zwykła”. Zaszkodzić jej jednak może drapanie, które usunie ochronna warstwę.

Czyszczenie oksydowanej (czernionej) biżuterii w preparatach do czyszczenia srebra może skończyć się całkowitą utratą ich pierwotnej urody, ogranicz się do szmatki i delikatnego płynu do naczyń.

Unikaj czyszczenia biżuterii pastą do zębów. Zarówno szczoteczka jak i substancje ścierne zawarte w paście mogą ją uszkodzić.

Dobrym sposobem na bezinwazyjne czyszczenie srebra jest umieszczenie go w miseczce z roztworem sody.

Jeśli biżuteria jest bardzo zabrudzona lub porysowana – udaj się do złotnika. Pomoże Ci odświeżyć jej wygląd.

A wy? Jak przechowujecie swoją biżuterię? Na modnych wieszaczkach, czy na dnie szafy? A może… w pudełku po czekoladkach?