Jak rozpoznać prawdziwą perłę?

perly

Perły są jednymi z bardziej cenionych darów natury. Jak rozpoznać, czy perła, którą mamy u siebie jest naturalna? I czym w zasadzie jest naturalna perła?

Opublikowano: 16 stycznia 2014 Kategoria:Ciekawostki

Dziś prawdziwych pereł już nie ma, jeśli przez prawdziwą rozumiemy samorzutnie wytworzoną przez mięczaka kuleczkę. Zapotrzebowanie na perły znacznie przerosło możliwości natury, dla jej ochrony więc i zaspokojenia zapotrzebowania rynku zaczęto zakładać fermy produkujące perły na podobieństwo produkcji mleka czy jajek. Produkty te nadal pozostają darami natury, jednak człowiek nadzoruje cały proces i zwiększa jego wydajność.

Perły naturalne dzielimy na słodko i słono wodne, natomiast perły hodowlane, uznane już przez jubilerów za produkty równe perłom powstającym samorzutnie dzielą się również ze względu na miejsce ich powstania. I tak mamy do czynienia z: perłami z mórz południowych, które są najbardziej cenionymi wśród pereł z uwagi na rzadkość ich występowania oraz średnią wielkość 9-16mm, co czyni jest wyjątkowo dużymi perłami. Kolejne z wartych uwagi pereł to perły Tahiti kojarzone głównie z ciemnymi kolorami. Są nieco mniejsze – osiągające najczęściej 8-14mm. Wspomnieć warto również o perłach Akoya. Są to stosunkowo niewielkie perły, bo osiągające zwykle rozmiary 3-10mm wyróżniają się jednak niezwykłym blaskiem i znane są z doskonałości kształtów.

wielkosc

Perły słodkowodne są nieco bardziej matowe, niż słonowodne, ponieważ małże mają „lżejsze” życie w ciepłych, słodkich wodach dzięki czemu ich wydzielina jest obfitsza, mocniejsza, perła większa ale i mniej błyszcząca.

Jak jednak rozróżnić perłę prawdziwą od próby oszustwa?

Prawdziwa perła składa się z warstw masy perłowej, która nie jest całkowicie nieprzejrzysta, dzięki czemu mieni się tak pięknie. Światło dobijane jest nie tylko przez zewnętrzną warstwę ale również przez kolejne, głębsze pokłady masy perłowej. Szklane kulki pomalowane „na perłowo” nie będą miały tego niezwykłego blasku. Im grubsza powłoka perłowa na obcym ciele, które drażniło małża, tym piękniejsza perła, dłuższy proces jej pozyskiwania oraz oczywiście – wyższa cena.

Przekroj

Domowym sposobem na odróżnienie pereł naturalnych od imitacji jest zrzucenie ich na szklaną płytkę. Naturalne perły są sprężyste, odbiją się więc na ok połowę wysokości z jakiej zostały rzucone. Perły hodowlane, a więc te spotykane w jubilerstwie odbijają się nieco wyżej, natomiast imitacje pereł mogą zachowywać się inaczej.

Jedynym pewnym sposobem jest jednak wizyta u specjalisty, który może nam ocenić, czym jest nasz nabytek.

Z pereł zrobić można prawdziwe cuda, świetnie prezentują się w srebrze i złocie, w zależności od koloru. Skomponują się również ze sznurkiem i z kryształami. Przed wami kilka pomysłów na perłową biżuterię.

Korzystacie z pereł w waszych domowych warsztatach?