Jak wybrać koraliki do beadingu i sutaszu.

art

Wybór drobnych koralików szklanych to nie lada wyzwanie dla każdego. Zajrzyj, a dowiesz się wszystkiego o rozmiarach koralików typu TOHO.

Opublikowano: 16 października 2013 Kategoria:Porady

Drobne koraliki, mogą znaleźć zastosowanie w niemal każdej formie biżuterii, doskonale nadają się do tradycyjnych wyrobów, są niezastąpione w sutaszu no i oczywiście, opiera się na nich beading, czarujący cuda tylko z koralików.

KS 1508Na rynku możemy spotkać ogromną ofertę drobnych koralików szklanych, jak jednak wybrać te, które okażą się dla nas idealne? W tworzeniu tradycyjnej biżuterii, gdy koraliki nie będą jeden obok drugiego i pewna nieregularność jest nawet wskazana możemy sięgnąć po najtańsze produkty, których nie firmuje żadna marka. Są tanie, kolorowe i nie zrujnują nas a jednocześnie pozwolą stworzyć ładną i kolorową biżuterię.

Gdy jednak zamierzamy zmierzyć się z techniką sutaszu lub beadingu, potrzebujemy już produktu z wyższej półki. Wtedy TH 0165 kopiawarto sięgnąć po produkty markowe, aby nie przeżyć przykrego rozczarowania i przede wszystkim nie być zmuszonym do wyrzucenia połowy zakupu.

Jedną z najpopularniejszych marek jest Japońskie TOHO, które znane jest z równych, jednorodnych koralików i wprowadzenia systemu oznaczeń ułatwiających wybór właściwego produktu. Oznaczenia te  jednak mogą być nieco mylące w naszej kulturze, ponieważ opierają się na calu a nie centymetrze.

Co oznaczają więc wartości przy TOHO?

Oznaczają… ile koralików danej wielkości zmieści się na długości 1 cala. Pozwala to wyliczyć, ile koralików musimy mieć, aby uzyskać sznur określonej przez nas długości. Prawda, że praktyczne?

1 cal to 25,4mm, czyli koralików 15/0 na długości ok 2,5cm zmieści się 15, a koralików 8/0 zmieści się 8. Wynika z tego, że im większy numer przy koraliku, tym… koralik mniejszy. Jeśli jednak wyobrazimy sobie koraliki ułożone na długości 1 cala, wszystko nabiera sensu. Zobaczmy to na ilustracji:

Tocho_opis

Z tej matematyki wynika też, jaki rozmiar ma koralik, jednak dla ułatwienia beadingowania, zamieszczamy poniżej tabelę z jak maksymalnie przybliżonymi wielkościami:

Rozmiar TOHO (ile koralików na cal)
Szerokość koralika
Grubość koralika
Wielkość dziurki
Przybliżona ilość koralików na 1cm nitki
Ile koralików w 10g
15  1,5mm  1mm 0,4mm 10 sztuk 3030
11  2mm 1,5mm  0,6mm 6,5 sztuki 1120
8  3mm 2mm 1mm 5 sztuk  480
6 4mm 3mm 1,5mm 3 sztuki  180

Teraz łatwo obliczyć, ile koralików Ci potrzeba, pozostaje tylko spojrzeć, ile z nich zawiera się w 10gramach i już wiesz, czy kupić 5 opakowań, czy wystarczy jedno. Dla wzrokowców jeszcze tylko rzut okiem na „10 gram” każdej wielkości koralików i… do dzieła!

Tocho_opisane

Owocnego korzystania!