Jak zrobić bransoletkę na gumce?

bransoletki_na_gumce

Jak zrobić bransoletkę na gumce? To bardzo proste – potrzebujesz niewiele, aby zacząć samodzielnie wykonywać biżuterię – trochę chęci, koraliki i gumkę – na dobry początek. Zobacz, jak szybko zrobić bransoletkę i czego potrzebujesz.

Opublikowano: 13 października 2014 Kategoria:Porady

Bransoletka na gumce z przekładką.

Bransoletka na gumce z przekładką.

Własnoręczne wykonanie biżuterii może dostarczyć wiele radości.

Jak zrobić bransoletkę na gumce?

Najprościej jest nawlec na gumkę kilka koralików, aby cieszyć się samodzielnie zrobioną bransoletką.

Obok podziwiać możemy bransoletkę z agatów fasetowanych w kolorze różowym z przekładką z dwoma oczkami.

Bierzmy się do pracy – zaczniemy od zebrania niezbędnych materiałów, potrzebne będą:

Koraliki

Na bransoletkę najlepiej wybrać koraliki okrągłe o średnicy 8mm lub 10mm. Mniejsze będą zbyt drobne a większe – zbyt masywne.

To, czy wybierzemy koraliki gładkie czy fasetowane zależy od naszej fantazji. Kamienie i koraliki gładkie tworzą zupełnie inny efekt po nawleczeniu, warto więc spróbować i jednych i drugich.

Na przeciętny, kobiecy nadgarstek potrzeba około 20-22 koralików o średnicy 8mm, lub około 17-18 koralików o średnicy 10mm.

Zwykle wielkość dziurek w koralikach tej wielkości to około 1mm.

Ręka_m

Powyżej zobaczymy bransoletki z czarnych kamieni na ręki – koraliki wielkości 10mm i 8mm – dostrzegacie różnicę? Znacząco też różnią się koraliki gładkie od koralików fasetowanych.

Bransoletki wykonane są kolejno z koralików:

  • Blackstone matowy 10mm
  • Blackstone 10mm
  • Onyx kulki 8mm
  • Onyx kulki fasetowane 8mm

Gumka

GU0004

Gumka silikonowa czerwona 0,8mm

Najczęściej mamy do wyboru dwa rodzaje gumki do zrobienia bransoletki. Gumkę bezbarwną i gumkę silikonową.

Gumka bezbarwna, to gumka o przekroju okrągłym, czyli jednolita, dość śliska gumka o niezbyt dużej rozciągliwości (z kawałka o długości około 5 cm, da się rozciągnąć do kawałka o długości około 8cm) – całkowicie wystarcza to do ubrania bransoletki. Mocne rozciągnięcie gumki, do granic jej wytrzymałości może sprawić, że nie wróci już do swojego wcześniejszego rozmiaru. Supełek powstały po zawiązaniu końcówek jest dość gruby i warto zabezpieczyć go kropelką kleju.

Gumka silikonowa, to gumka złożona z wielu cieniutkich niteczek, które połączone są razem. Jest ona bardzo elastyczna (z kawałka o długości około 5cm, da się rozciągnąć do kawałka o długości około 15 cm) – dzięki temu bransoletki są bardziej elastyczne. Dzięki wielu małym włókienkom bransoletka jest dobrze zabezpieczona przed nagłym pęknięciem. Bardzo łatwo wiąże się supełek na końcu gumki i jest on na tyle mały, że z łatwością ukrywa się we wnętrzu koralika.

Gumka silikonowa występuje w wielu wariacjach kolorystycznych, jednak najbardziej uniwersalny jest kolor biały. Warto wybrać gumkę o średnicy 0,8mm- 1mm

W zasadzie nie potrzeba nam niczego więcej, aby stworzyć swoją pierwszą bransoletkę na gumce – wystarczy nanizać odpowiednią ilość koralików i zawiązać supełek na końcu.

Możemy jednak, gdy już nacieszymy się własnoręcznie zrobioną biżuterią, nieco pofantazjować i dodać coś jeszcze…

Przekładki i zawieszki

Bransoletka na gumce z przekładkami i zawieszką. Użyto kamieni 10mm i 8mm

Bransoletka na gumce z przekładkami i zawieszką. Użyto kamieni 10mm i 8mm

Przekładki do biżuterii to koraliki o najróżniejszych kształtach z dziurką, które  nawleczemy tak samo, jak koraliki.

Zawieszki z kolei to ozdoby, do których zamocowania potrzebne nam będą kółeczka zaciskowe, warto jednak spróbować w pierwszej kolejności właśnie zawieszek, bo bardzo łatwo je wymienić, gdy nam się znudzą bez konieczności rozcinania gumki.

Na zdjęciu zobaczymy bardzo długą zawieszkę w kolorze złotym i dwa typy przekładek – przekładkę typu rondelek (z pomarańczowymi kryształkami) i przekładkę z dwoma oczkami (za skrzydełkami serduszka kryją się oczka, mocowanie też zakładki wymaga zawiązania supełków na oczkach)

Narzędzia

Do nawlekania koralików na gumkę w zasadzie nie potrzebujemy narzędzi, jednak jeśli mamy do czynienia z miękką gumką silikonową, możemy zaopatrzyć się w igłę z dużym oczkiem do nawlekania koralików (są to dwa kawałeczki metalu zgrzane na końcach, przez co w igiełkę możemy wsadzić niemal dowolnie gruby sznurek i wygodnie nawlekać co nam się podoba).

BD 0023 A kopia

Pierścień do otwierania i zamykania kółeczek.

Jeżeli chcemy pracować z kółeczkami zaciskowymi, na pewno przydadzą się nam szczypce do rozginania kółeczek (dwie sztuki) lub specjalny pierścień do zamykania i otwierania kółeczek zaciskowych (pozwala on pracować tylko jedną ręką, użyć tylko jednych szczypiec no i jest wyjątkowo niedrogim narzędziem).

Do otwarcia i zamknięcia kółeczka można użyć w zasadzie dowolnych szczypiec (oczywiście z wyłączeniem tnących i tych dedykowanych do innych zadań specjalnych).

Oczywiście, niezbędne będą nożyczki, aby odcinać kawałki gumki.

Podczas robienia bransoletki na pewno przydadzą Ci się: