Jubileuszowe targi

zsc

Już w niedzielę można odwiedzić targi, na których dowiecie się, jakie magiczne niemal właściwości ma bursztyn, co można nosić na dłoniach, jako symbol miłości oraz jak wyjątkowa była Polska biżuteria w latach 90. To wszystko i wiele więcej już 6 października w hali Expo XXI

Opublikowano: 4 października 2013 Kategoria:Wydarzenia

Już dziś po raz dziesiąty startują targi Złoto Srebro Czas. W niedzielę, czyli 6 października targi będą otwarte dla zwiedzających w godzinach 10:00 – 16:30. Warto w tym czasie odwiedzić wystawców nie tylko po to, aby obejrzeć prześliczną biżuterię, ale również dla atrakcyjnych imprez towarzyszących.

I tak, na gości czekają  „Granice srebrnych przestrzeni. Polska biżuteria drugiej połowy XX wieku”, która jest o tyle ciekawa, że biżuteria z tego okresu naszej historii jest niepowtarzalna i wykonana z niezwykłych materiałów. Odrębność naszej biżuterii wynikała z niedostępności materiałów do wykonywania „tradycyjnych” ozdób. „Srebro było wtedy reglamentowane i drogie, dlatego powstawały ozdoby z miedzi, mosiądzu, a nawet takich zupełnie zastępczych materiałów jak kość bydlęca czy wołowa, robiono też inkrustacje z różnego rodzaju drewna oraz kolorowych szkiełek i koralików. Biżuteria miała wtedy lokalny, polski charakter, bazowała często na wzorcach ludowych, była w konwencji klasycznej. Wartość obiektów tworzyły nie użyte materiały, ale inwencja twórcza artysty. Narzędzia były praktycznie niedostępne, techniki warsztatowe dopiero się rodziły, twórcy dochodzili do nich samodzielnie metodą prób i błędów” – naświetliła kontekst kolekcjonerka.

Równie ciekawa może być impreza „Bursztyn w medycynie”. Od lat bursztyn stosowano nie tylko do wytwarzania ozdób, ale również w lecznictwie. Jego niezwykłe właściwości bakteriobójcze wykorzystywano zarówno w medycynie ludowej jak i „profesjonalnej” – z ciekawostek możemy zdradzić, że bursztyn używany był również zamiast… okularów. Więcej dowiecie się, jeśli zdecydujecie się odwiedzić targi.

Na wystawach dla zwiedzających znajdzie się też coś dla zakochanych, Radek Szwed zaprezentuje swoje spojrzenie na obrączki, które jego zdaniem powinny być ozdobą miłości.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem targów i skorzystania z możliwości przespacerowania się w urokliwym towarzystwie Złota, Srebra i Zegarków.

Targi odbywają się w  Warszawie w budynku Expo XXI, Bilet wstępu kosztuje 15zł. Dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci – wstęp wolny.