Kolory złota

bizuteria kolory zlota

Złoto nie jedno ma imię. Możesz nosić złoto w kolorze zółtym, różowym lub srebrnym a nawet… niebieskim. Zobacz!

Opublikowano: 16 maja 2013 Kategoria:Ciekawostki

W przeciwieństwie, do większości metali złoto cechuje się niezwykłym, żółtym kolorem.  Skąd zatem w sprzedaży złoto białe czy różowe?

Metal, jakim jest złoto w czystej postaci jest tak miękki, że można ugniatać go w palcach. Stąd wziął się zwyczaj sprawdzania autentyczności monety przez wsadzenie jej do ust – prawdziwe, czyste złoto po ugryzieniu będzie nosiło odcisk naszego zęba.

Oznacza to jednak, że całkowicie nie nadaje się na ozdoby – nasze cacuszko z czystego złota zostanie szybko uszkodzone i nie nacieszymy się nim wcale. Dlatego do złota dodaje się inne metale, aby zwiększyć jego twardość.

Im mniej dodatków, tym czystsze i bardziej miękkie złoto – i tym wyższa jego próba. O próbach jednak opowiemy wam w innym artykule – dzisiaj pokażemy wam, jak fantastyczne kolory może przybierać złoto w zależności do zastosowanych dodatków.

Złoto żółte – powstaje poprzez dodanie srebra lub miedzi. W zależności od ilości dodatku, może powstać ozdoba intensywnie żółta do jasno żółtej, zwanej light gold.

Zielone złoto – spora domieszka srebra czy kadmu powoduje powstanie jasnego, zielonkawego odcieniu złota zwanego zielonym. Nie należy jednak spodziewać się intensywnej barwy.

Złoto czerwone/różowe – również powstaje poprzez dodanie srebra i miedzi do stopu, za różowy kolor odpowiada miedź. Taka mieszankę określa się jako rose gold.

Złoto białe – najczęściej dodatek palladu i niklu tworzą tzn białe złoto – chętnie wykorzystywane w jubilerstwie.

Złoto czarne – Dodatek węgla, rodu lub rutenu sprawi, że stop złota przybierze ciemny, szary lub czarny kolor. Takie złoto stosowane jest częściej w biżuterii męskiej niż damskiej.

Złoto fioletowe – nazywane również złotem ametystowym powstaje poprzez dodanie aluminium. Tak powstały stop jest bardzo kruchy i raczej nie stosuje się go jako postawy do tworzenia biżuterii.

Złoto niebieskie – stop z żelazem, niklem lub galem. Dodanie galu sprawia, że barwa jest niebieskawa, a nie niebieska. Ta mieszanka również charakteryzuje się sporą kruchością.