Jakie koraliki do beadingu?

koraliki

W ofercie sklepów dostępne jest wiele drobnych koralików, nie wszystkie jednak nadają się do każdej pracy. Inne potrzebne są do przyszycia kilku błyszczących koralików dla ożywienia kompozycji, inne do sznura z koralików, gdzie ważna jest precyzja. Jak kupować, aby nie zbankrutować?

Opublikowano: 28 stycznia 2014 Kategoria:Porady

Zaczynając pracę z drobnymi koralikami wydaje się, że nie ma nic łatwiejszego, niż zaopatrzyć się w materiały… Niestety, właśnie dobór odpowiednich koralików jest nie lada problemem zwłaszcza dla zaczynających dopiero przygodę z wyplataniem z koralików.

KS1502

Na rynku najtańsze i najszerzej dostępne są koraliki nie firmowane żadną marką. Są też zwykle tanie i zwykle nie szkoda wydać na nie tych paru groszy. Wydaje się, że do nauki wystarczy „byle co”. Nic bardziej mylnego! Koraliki do nauki muszą być wyjątkowo równe, inaczej nie uda nam się poprawnie nauczyć techniki i stracimy nerwy nie tylko w walce z nową umiejętnością ale i niesfornym materiałem. Trudniej też będzie nam odkryć, co w zasadzie robimy źle i czy to oby na pewno nasze niedostatki. Dlatego też dla początkujących polecane są koraliki TOHO.

Pracę z koralikami nie markowymi zostawmy sobie na później, gdy nauczymy się wybierać te, które dadzą się wykorzystać.

Czy to znaczy, że w ogóle nie warto kupować „koralika za grosze”? Absolutnie nie, koraliki takie można wykorzystać w wielu projektach, gdy idealna równość nie jest niezbędna a nawet wskazana jest pewna „kosmatość” wyglądu.

Co więc zrobić? Najlepiej zaufać marce. Najpopularniejsze są koraliki marki TOHO, produkcji japońskiej, niestety są one też drogie, co często zniechęca do ich kupna. Dobrą alternatywą mogą być koraliki innej marki jak Miyuki, czy NihBead. Charakteryzują się taką samą precyzją wykonania ale mają niższą cenę. Dla porównania trzy zestawy czarnych koralików w rozmiarze 2mm:

Najważniejsze, to sprawdzić, czy koraliki są równe i trwałe – jeśli tak, spokojnie można je kupić.