Mała encyklopedia narzędzi – Szczypce cz.1

szczypce

Zaczynając pracę z biżuterią mamy do dyspozycji całkiem sporo narzędzi, ale do czego służą? Czy warto je kupić? Które z nich są niezbędne? Nasz przewodnik pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania.

Opublikowano: 27 listopada 2013 Kategoria:Porady

Do czego używać szczypiec? Które wybrać? Zobacz.

Szczypce okrągłe

Podstawowe szczypce zwane też bocianami. Niezbędne w pracy przy biżuterii. Pozwolą na rozgięcie gotowych półfabrykatów czy zrobienie szpilki, oczka, końcówki. Niezbędne w każdym warsztacie.

 

na0003-szczypce-okr-g-e_2780

Szczypce płaskie

Szczypce, które przydają się podczas zaciskania, dociskania czy doginania (równania) niewielkich odcinków drucików i zaginania go pod kątem prostym. Sprawdzą się też do przytrzymywania elementów.

Jeśli masz w domu szczypce z ząbkami, owiń je taśmą papierową, aby nie uszkodziły drucików.
NA 0032

Szczypce tnące

Kolejny niezbędnik. Bez szczypiec tnących trudno wyobrazić sobie warsztat pracy. Dzięki jednostronnemu spłaszczeniu łatwo wykonać precyzyjne cięcie. Pamiętaj, aby były to szczypce dość mocne do drutu, aby służyły Ci długo.

 NA 0005

Szczypce długie

Szczypce do zaciskania, zawijania i pracy w trudno dostępnych miejscach.

 NA 0033

Szczypce bociany wygięte

Szczypce, które idealnie sprawdzają się, jeśli dużo pracujesz z drobnymi, metalowymi elementami. Dzięki zagiętym końcówkom nie zasłaniają widoczności podczas pracy i pozwalają na precyzyjne dogięcia, na przykład ukrycie końcówki drucika czy zagięcie kółeczka zaciskowego

 NA 0031

Szczypce tnące precyzyjne

Dużo delikatniejsze od tradycyjnych szczypiec tnących, ale niezastąpione w pracy precyzyjnej. Pozwalają na jeszcze dokładniejsze cięcie drutu. Raczej dla doświadczonych użytkowników, którzy potrzebują niestandardowych elementów.

 BD_0008__kopia

Szczypce okrągłe tnące

Uniwersalne szczypce do podstawowych prac pod warunkiem, że nie potrzebujesz odcinać drucików z trudno dostępnych miejsc. Posiadają zarówno okrągłe „dzubki” jak typowe krótkie bociany jak i gilotynkę.

Idealne dla początkujących – jako pierwsze narzędzie.

BD_0007__kopia

Szczypce Uniwersalne

Wszystko w jednym. Szczypce płaskie do zaciskania i trzymania oraz okrągłe do zawijania oczek a do tego wszystkiego – gilotynka. Jeśli chcesz ograniczyć ilość zakupów to dobry wybór, pamiętaj jednak, że narzędzia dedykowane zwykle sprawdzają się lepiej, niż uniwersalne.

na0013

Szczypce do kółeczek

Szczypce stworzone z myślą o zaginaniu drutu. Dwie mandryle równe na całej długości pozwalają – w przeciwieństwie do tradycyjnych szczypiec okrągłych na stworzenie serii identycznych zagięć. Dostępne są w różnych rozmiarach.

BD_0015__kopia

Szczypce trójstopniowe

Narzędzie, które pozwoli Ci zrobić z drutem wszystko. Kółeczka? Proszę bardzo. Kwadracik? Żaden problem. Kokardka? Nic prostszego. Przydatne dla zaawansowanych w tworzeniu biżuterii.

BD_0003_A