Mała encyklopedia zapięć do biżuterii cz.1

zapiecia

Rozpoczynając przygodę z tworzeniem biżuterii nagle stajemy przed problemem wykończenia naszej pracy. Czym charakteryzują się poszczególne zapięcia? Zobacz w naszej encyklopedii.

Opublikowano: 21 stycznia 2014 Kategoria:Porady

Każdy, kto robi biżuterię prędzej czy później – a zwykle prędzej – dochodzi do etapu, w którym musi się zmierzyć z pytaniem – jak zapiąć bransoletkę czy naszyjnik. Przekazujemy w wasze ręce mini poradnik o zapięciach.

Zapięcie typu Karabińczyk

Tu, karabińczyk CHP – o klasycznym kształcie w którym oczko do przewleczenia łańcuszka ukryte jest za zasłonką.

To jedno z najbardziej uniwersalnych zapięć. Sprawdzi się zarówno w delikatnych, kobiecych projektach jak i przy rzemieniach.

Takie zapięcie jest idealne do łańcuszków i linek – dostępne w wielu różnych rozmiarach.

ps4143-zapiecie-karabinc_5785

Zapięcie typu Karabińczyk

Tym razem jednak w wersji CHR – o wydłużonym kształcie.  Podobnie jak inne karabińczyki jest bardzo uniwersalny.

Istnieje kilka typów karabińczyków – różnią się głównie typem wykończenia, np typ CHPTC zamiast osłonki ma kółeczko.

chr13

Zapięcie typu Federing

Działa na podobnej zasadzie, jak karabińczyk z tym, że jest zawsze okrągłe. Również jest uniwersalne i sprawdza się w każdej biżuterii.

ps4110-zapi-cie-federing_53

Zapięcie typu Toggle

Występuje w wielu odmianach i kształtach, daje bardzo szerokie możliwości i często samo w sobie jest ozdobą. Toggle składają się z 2 części – patyczka oraz większego kształtu w którym blokuje się patyczek.

Jeśli obawiasz się, że zapięcie będzie się rozpinało – nie będzie!

PM 7067

Zapięcie typu Toggle

Ozdobne zapięcie typu toggle. Idealne do bransolet – samo w sobie stanowi ozdobę, najlepiej sprawdzi się do bransolet z rzemieni, natomiast subtelne łańcuszki za bardzo zdominuje.

PM 7013

Zapięcie z końcówką – haczyk

To bardzo wygodne zapięcie, ponieważ nie wymaga dodatkowych kółeczek zaciskowych – rzemienie lub sznurki wkleja się bezpośrednio w samo zapięcie. Lepiej sprawdzi się przy wisiorze niż bransoletce ze względu na łatwość odpinania i zapinania go.

PM 7135

Zapięcie z zatrzaskiem

Jeśli cenisz wygodę a jednocześnie niepokoisz się o zapięcie – wybierz model zatrzaskiwany – nie powinno się ono samoistnie rozczepić.

 PM 7080

Zapięcie magnetyczne

Występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Jego cechą charakterystyczną są wmontowane w obie części zapięcia magnesy, które utrzymują zapięcie w całości. Bardzo praktyczne szczególnie dla osób, które nie lubią „bawić się” w zapinanie.

 PM 7061

Zapięcie magnetyczne kulka

Zapięcia magnetyczne występują w różnych kształtach, ponieważ są dość duże mogą same pełnić rolę ozdoby, np być wysadzane kryształkami lub w szczególnym, ozdobnym kształcie.

 PM 7043

Zapięcie typu „S”

Wygodne zapięcie, które przede wszystkim sprawdzi się przy wisiorach. Dzięki ich ciężarowi haczyk nie wysunie się z żadnej strony a jednocześnie zawieszkę można ubrać samodzielnie.

 

PM 7118

 Zapięci rozsuwane z pętlami

Pętelki doskonale sprawdzają się przy grubszych bransoletach wykonanych z osobnych rzemieni, sznurków czy łańcuszków. Dzięki tej konstrukcji nie przemieszczają się i projekt pozostaje niezmienny.

 PM 7044

Znacie jeszcze jakieś typy zapięć o których nie wspomnieliśmy?