Migotliwe odmiany kwarcu

mb_tygrysieoko

Najpiękniejsze kamienie, takie jak diamenty, ceni się za ich czystość. Są jednak takie, które właśnie dzięki inkluzjom zyskują swój niepowtarzalny charakter.

Opublikowano: 11 czerwca 2014 Kategoria:Ciekawostki

Migotliwe odmiany kwarcu to tak naprawdę kamienie… zanieczyszczone. Przepiękne, barwne pasy powstają w wyniku połączenia kwarcu z wrostkami Krokidolitu (jest to minerał, który wyglądem przypomina wełnę, skąd też wzięła się jego nazwa).

KA4704Kwarcowe Tygrysie oko

Piękną, brązowo złotą barwę zyskuje dzięki obecności tlenku żelaza, powstałego w skutek wietrzenia krokidolitu, charakterystyczne prążkowania zaś uwidaczniają się przez załamywanie wrośniętych inkluzji.

KA3651Kwarcowe Bawole oko

Jest to jeszcze silniej utleniona odmiana Tygrysiego oka, ma barwę ciemnobrunatną i bywa otrzymywany sztucznie poprzez podgrzewanie Kwarcowego Tygrysiego oka.

KA8033Kwarcowe Sokole oko

Ma barwę niebieską, lub w niebieskiej tonacji. Jest pierwotną wersją Tygrysiego oka, zawiera świeży, jeszcze nie utleniony ambifiol (Krokidolit).

KA8030Kwarcowe Kocie oko

Wygląda podobnie, jak szlachetna odmiana kamienia – chryzoberylowe kocie oko, jednak ma właściwości typowe dla Kwarcowego oka. Pyszni się barwą zieloną lub szaro-zieloną.

Chryzoberylowe Kocie Oko

Zwane także Cymofanem jest już kamieniem szlachetnym, występuje zdecydowanie rzadziej. Efekt kociego oka powstaje w nim dzięki wypełnionym gazem drobniutkim, gęsto ułożonym kanalikom.

Zobacz, co artyści potrafią zrobić z użyciem tych pięknych kamieni: