Seksowny bursztyn

Mucha

Muchówki, które w miłosnym uścisku nie spostrzegły śmiercionośnej kropli żywicy przetrwały do naszych czasów jako niezwykła inkluzja w bursztynie. To i wiele innych cudów oglądać można w Gdańsku oraz… w naszej galerii. Zapraszamy!

Opublikowano: 19 września 2013 Kategoria:Wydarzenia

Ze wszystkich odmian bursztynu szczególnym zainteresowaniem cieszą się inkluzje* z całymi owadami zatopionymi w żywicznym soku.

Bursztyn powstawał, gdy drzewo zostało „zranione”. Gęsta, lepka substancja, jaką wydzielało ono ze skaleczenia spływała po pniu zabezpieczając ranę przed grzybami i wirusami oraz szkodnikami. Czasami, na swojej drodze napotkała owada lub skapnęła na poszycie. Po 40 milionach lat możemy cieszyć się odnalezionymi kawałkami przeszłości w pięknej formie inkluzji.

Niektóre z nich, jak unikatowe Muchówki, które zginęły podczas kopulacji można całkowicie bezpłatnie obejrzeć na wystawie: „Życie w lesie bursztynowym” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jedyne, co trzeba zrobić, to poinformować wydział o swojej wizycie drogą mailową. Piękne inkluzje można zobaczyć również w Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz…w naszej galerii.

Kawałek przeszłości zobaczyć można również w opalach, ostatnio sławę zdobył opal z Etiopii, który wygląda, jakby zamknięto w nim kawałek oceanu, ale podobnie, jak inne inkluzje, jego cena jest równie niezwykła, jak wnętrze.

* Inkluzja – Inkluzją nazywamy każde obce ciało zakłócające wygląd kamienia. Inkluzje w diamentach są rzeczą niepożądaną (rysy, pęknięcia), natomiast w bursztynie są wyjątkowo cenne, zwłaszcza, jeśli inkluzja zawiera owady a nie jest zwykłym pęknięciem z odrobiną gazu, kropelką wody czy kawałkiem poszycia leśnego lub piasku.