Jak skutecznie używać kleju do koralików?

klej

Wybór dobrego kleju to nie lada problem. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po typach spoiw stosowanych podczas wyrobu biżuterii.

Opublikowano: 23 stycznia 2014 Kategoria: Aktualności

Kleju podczas tworzenia biżuterii używa się często. Mnogość rodzajów jednak przyprawia o zawrót głowy. Jak się w tym odnaleźć?

M-NA0911glueZTube

Przede wszystkim musisz wiedzieć, do czego potrzebny jest Ci klej – jakie materiały chcesz do siebie przykleić. To w zasadzie główne kryterium. Ważny jest również kolor kleju, jeśli może być on widoczny oraz jego wodoodporność – pozostałe parametry, jak szybkość działania czy kłopotliwość użycia pozostają często kwestią drugoplanową.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre kleje mogą śmierdzieć i trzeba ich używać w pomieszczeniu, które można porządnie wywietrzyć.

Skupmy się jednak na najbardziej podstawowych właściwościach klejów.

Kleje cyjanopanowe typu kropelka:

Świetne, gdy trzeba szybko wkleić kryształek czy kamień do bazy. Błyskawiczne, bezbarwne, wodoodporne i łatwe w zastosowaniu. Są dość agresywne, ale używa się ich minimalną ilość, nie powinny więc znacząco podrażniać nas podczas używania.

Ich wady to bardzo krótki czas schnięcia, trudno więc o poprawki. Matowią powierzchnie, więc jeśli klej wyleje się poza bazę, może być widoczny i nieestetyczny.

Klej tego typu jest wodnisty, świetnie więc wklei np. rzemień do ciasnej końcówki, ale nie wypełni przestrzeni, gdy coś jest mniej idealnie dopasowane.

Dodatkowo, materiał sklejony klejem cyjanopanowym sztywnieje i klej pozostaje na nim widoczny a przy łatwopalnych materiałach może nawet spowodować zapłon, ponieważ proces sklejania rozgrzewa klejone powierzchnie.

Można wybrać opakowanie z pędzelkiem, jeśli nie chcemy celować w mały lub trudno dostępny punkcik albo chcemy nałożyć bardzo mało kleju.

Skleja: drewno, papier, gumę, metal, ceramikę, skóry, tkaniny, plastik, większość tworzyw sztucznych.

Kleje cyjanopanowe w żelu:

Posiadają wszystkie zalety kleju cyjanopanowego i jeszcze kilka dodatkowych. Zasychają nieco dłużej, łatwiej więc dokonać poprawki, gdy coś, co przyklejamy nie leży idealnie. Ponadto są elastyczne co w niektórych przypadkach jest istotne.

Kleje butaprenowe:

Kleje te są wodoodporne i mocno wiążą, niestety ich zapach jest dość intensywny a czas sklejania długi. Wymagane jest, aby przed sklejeniem powierzchnie posmarowane butaprenem pozostawić do odparowania rozpuszczalnika.

250px-Modelarstwo_klejenie_17 Jest to klej często przejrzysty (należy się upewnić!), dość elastyczny,wypełnia przestrzeń, nadaje się więc do wklejania np rzemieni do końcówek.

Nadaje się głównie do tworzyw sztucznych, elastycznych, takich jak skóra, guma czy plastik.

Kleje epoksydowe, dwuskładnikowe:

Kleje, które wymagają przed użyciem wymieszania produktu z dwóch tubek, jest to więc dodatkowa praca, nie są więc bardzo wygodne w użyciu, jednak dzięki gęstej konsystencji wypełniają dokładnie szczeliny i tym samym zwiększają powierzchnię styku. Często po wyschnięciu są bezbarwne (należy się upewnić!). Są odporne na wodę i w przeciwieństwie do butaprenowych nie są elastyczne. Czas ich schnięcia zwykle jest niestety dość długi (około doby).

Do mieszania sprawdzą się świetnie patyczki do lodów.

Świetnie sprawdzą się np. w beadingu do wklejania końcówek na sznury szydełkowo – koralikowe.

Glinki do osadzania:

AC 4194

Gęste, zwykle o konsystencji plasteliny. Idealne do osadzania kryształów, szczelnie wypełniają przestrzeń i dobrze wiążą.

Nie są popularne, ale można je kupić w specjalistycznych sklepach.

Używanie glinki nie jest trudne, warto jednak zwrócić uwagę, czy schnie ona na powietrzu i nie trzeba jej przypadkiem wypalać, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić naszą biżuterię.

Rozpuszczalniki do klejów:

Do popularnych klejów cyjanopanowych polecamy uzbroić się w rozpuszczalnik – niewielka tubka może uratować estetykę naszej pracy, jeśli wyleje się nam nieco za duża kropelka i praca się zabrudzi.