Sznurki do sutaszu – jak wybrać, jak łączyć

sutasz

Sznurków do sutaszu mamy na rynku do wyboru wiele – od czego zacząć? Czym się różnią? Czy droższe są lepsze? Zobacz sutaszowe ABC.

Opublikowano: 8 lutego 2014 Kategoria: Aktualności

Rozpoczynając przygodę z sutaszem musimy zaopatrzyć się w szereg niezbędnych produktów, jednak podstawowym z nich jest sznurek. Najczęściej wykorzystywany jest dwurzędowy sznurek do sutaszu, czyli taki z zagłębieniem na środku. Bardzo ułatwia do równe prowadzenie ściegu zwłaszcza początkującym.

SZ 1000Sznurki jednokanałowe satynowe mają okrągły przekrój i nie mają usztywnienia wewnątrz splotu. Sprawia to, że sznurek jest miękki i plastyczny. Do pracy z nim potrzeba odrobiny cierpliwości i wprawy.

Prześliczną ozdobą każdej pracy są sznurki skręcane, dodają one niezwykłego uroku sutaszowi – zwłaszcza, jeśli użyte są z wyczuciem i nie dominują pracy. Te sznurki najczęściej wykonane są na bazie sznurków jednokanałowych, satynowych.SZ 0302 sznurek do bransoletek

Sznurku dwukanałowe możemy dostać w szerokiej gamie barw od różnych producentów. Bardzo popularna jest czeska Pega, której sznurki mają gęstą jodełkę o dość mocnym splocie. Szerokość sznurka to około 3,08mm. Pega jest dość sztywna i naciągnięta nie zmieni za bardzo swojej szerokości.

Jodełka opleciona jest wokół kilku nitek w kolorze oplotu. Na naszej ilustracji – pomarańczowa.

Sznurki LaceFactory mają splot jodełki nieco luźniejszy niż Pega i są trochę szersze, mają około 3,10mm szerokości. Są bardziej miękkie i wydają się bardziej błyszczeć. Sznureczki można „wyszczuplić” mocno pociągając za końce.

Jodełka opleciona jest wokół sznureczka w kolorze oplotu. Na naszej ilustracji – niebieska.

dwa_sutasze

W sprzedaży dostępne są też sznurki metalizowane, są one sztywniejsze niż inne z uwagi na metaliczną powłokę na niciach. Wyglądają bardzo efektownie, ale są nieco trudniejsze w opanowaniu.

ZielonySutaszChyba

Przy szyciu pamiętaj, że sznurki mają „prawą” i „lewą” stronę – aby praca miała łagodny, harmonijny charakter układaj wszystkie sznurki jodełką w jedną stronę.

I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz – sznurki mają „pamięć”, mocno zagięte mogą nieładnie wyglądać, dlatego kupując i przechowując sznurki zwracaj  uwagę, aby były luźno zwinięte, bez zbędnych zagięć.