Kolczyki penny

Kawałek srebrnego drucika może stać się niesamowitą biżuterią, jeśli tylko poświęcisz na to chwilę. Zobacz, to wcale nie jest trudne!

Kategoria: Kolczyki Poziom: Zaawansowany Autor:

Metoda wire-wrapping polega na oprawianiu, tworzeniu biżuterii z drucików. Biżuteria tak wykonana zwykle prezentuje się niezwykle elegancko. W tym tutorialu pokażemy wam prostą metodę na niezwykłe kolczyki.

Potrzebne nam będą:

  • obcinaczki
  • szczypce bociany okrągłe
  • kombinerki płaskie
  • 2 kawałki drutu o średnicy 1mm
  • drut o średnicy 0,4mm
  • 2 kulki kamieni ozdobnych
  • bigle

Krok 1.
Wygięcie pętelki („loop”) na końcówce drutu.
Kawałek drutu (posrebrzany, srebrny, miedziany –do wyboru) o średnicy 1mm obcinamy równo na końcu i przytrzymujemy mocno szczypcami o okrągłym przekroju. Obracamy szczypcami tworząc pętelkę na końcówce drutu. Nie prostujemy podstawy pętelki (końcówka ma przypominać literę „P”).

mb50041

mb50042

 

Krok 2.
Przygotowanie bazy kolczyka.
Drucik wyginamy w kształt łezki. Jeśli nie posiadasz urządzenia wig-jig, aby uzyskać pożądany kształt możesz użyć do wygięcia drutu dowolny przedmiot o przekroju okrągłym i płaskiej powierzchni –długopis, klocek, pręt itd.

mb50043

 

 

Krok 3.
Końcówkę drutu tworzącego łezkę zaginamy tak, aby miejsce zagięcia wypadało u podstawy małej pętelki. Zagięcie spłaszczamy lekko kombinerkami płaskimi, aby upewnij się, że będzie nieruchome.

mb50044

mb50045

 

Krok 4.
Zawijanie bazy cienkim drucikiem –motyw podstawowy.
Przygotowany kawałek drutu o średnicy 0,4mm (ważne, żeby nie był zbyt długi, aby uniknąć plątania drutu) prostujemy, żeby dobrze przylegał do bazy. Końcówkę drucika pomocniczo owijamy wokół podstawy pętelki. Robimy pierwsze owinięcie wokół drutu tworzącego łezkę, jak najbliżej szczytu łezki. Robiąc drugie owinięcie wokół drutu bazowego przechodzimy do zawijania drutu po przeciwnej stronie „od spodu”.

mb50046

 

Krok 5.
Analogicznie jak w kroku 4 wykonujemy pierwsze owinięcie cienkim drucikiem wokół drutu bazowego.

mb50047

 

Krok 6.
Wykonując drugie owinięcie wokół drutu bazowego po przeciwnej stronie wracamy do owijania drutu, od którego rozpoczynaliśmy owijanie, przechodząc „od spodu”. Powtarzamy kroki 4-6 pamiętając o prostowaniu cienkiego drucika podczas owijania.

mb50049

mb500410

 

Krok 7.
Przygotowanie bazy do mocowania kamienia.
Po owinięciu bazy – łezki mniej więcej do połowy, kontynuujemy owijanie bazy tylko po jednej stronie łezki.

mb500411

 

Krok 8.
Mocowanie kamienia.
Po kilku owinięciach, na cienki drucik, którym owijamy bazę nawlekamy kulkę ozdobną (tu – kwarc lodowy). Kulka powinna być tak dopasowana rozmiarem, aby wpasowała się dolny łuk łezki i nie ruszała się na druciku. Na przeciwległym drucie bazy robimy owinięcie mocujące kamyk.

mb500412

mb500413

 

Krok 9.
Zakończenie.
Wykonujemy kilka owinięć wokół bazowego drutu po przeciwnej stronie kulki, kierując się „w górę” łezki. Kiedy owinięcie mocujące kulkę spotka się z zawinięciem podstawowym na górze bazy kolczyka, obcinamy cienki drucik, pamiętając, żeby końcówka drucika dobrze przylegała do bazy.
Mocujemy bigiel do małej pętelki na górze bazy.

mb500414

 

Krok 10.
Powtarzamy kroki 1-9 wykonując drugi kolczyk. Zwróć uwagę aby bazy -łezki były jednakowej wielkości.
Kolczyki „Penny” są gotowe.

mb5004opcja

Zrobienie ich wymaga nieco wprawy, ale jest osiągalne dla każdego – sprawdź!