Wisiorek z kaboszona

mb1100mini_254_254

Mając odrobinę czasu, kawałek drutu i nasz tutorial możesz stworzyć niepowtarzalną biżuterię. Poznaj tajniki wire-wrappingu.

Kategoria: Naszyjniki Poziom: Zaawansowany Autor:

Kaboszony mogą służyć nie tylko do sutaszu – pięknie również prezentują się oprawione metodą wire-wrapping. Zobacz, jak zrobić piękną oprawę dla kamienia.

 

Potrzebne będą:

  • szczypce płaskie,
  • szczypce okrągłe,
  • szczypce tnące,
  • płaski kaboszon (najlepiej o kształcie kropli),
  • srebrny drut o średnicy 0,8mm (drut bazowy)
  • srebrny drut o średnicy 0,4mm (do owijania).

 

Krok 1.

Z drutu srebrnego o średnicy 0,8mm odcinamy 4 równej długości odcinki (do oprawy kamienia o długości ok. 4cm będę potrzebne odcinki długości ok. 20cm, przy większych kamieniach druciki muszą być dłuższe). Jeśli posiadacie palnik, na zakończeniach drutów można na ich końcówkach stopić kuleczki (drut trzymamy chwilkę w płomieniu – kulki topią się same).

mb11002

 

Krok 2.

Przygotowane druciki bazowe układamy równolegle. Wyznaczamy środek i łączymy je pośrodku cienkim drucikiem (średnica 0,4mm) owijając wszystkie druty naraz.

mb11003

 

Krok 3.

Po wykonaniu owinięcia o długości ok. 1,5cm, przycinamy końcówki cienkiego drucika i zabezpieczamy je, zawijając wokół jednego z grubszych drutów.
mb11004

 

Krok 4.

Po obu stronach owinięcia rozdzielamy druty bazowe, tak żeby tworzyły dwie pary.

mb11005

 

Krok 5.

Rozdzielone druty zaginamy przy użyciu płaskich szczypiec prostopadle do owinięcia w sposób przedstawiony na zdjęciu.

mb11006

 

Krok 6.

Czynność z punktu 6 powtarzamy dla pozostałych dwóch par drutów, tak aby uzyskać zagięcia jak na zdjęciu.

mb11007

 

Krok 7.

Końcówki drutów bazowych zaginamy do góry, tak aby tworzyły kieszonkę, w którą wsadzony zostanie kamień. Możemy przymierzyć czy kamień będzie dobrze „leżał” w kieszonce. Wyznaczamy na drutach miejsce na wysokości ok. 1/3 od górnej krawędzi kamienia.

mb11008

 

Krok 8.

Na wyznaczonej wysokości wykonujemy na drutach podwójne zagięcie (w kształcie litery „Z”). Zagięcia te będą przytrzymywały kamień.

mb11009

 

Krok 9.

Zagięcia, analogiczne jak w punkcie 9, wykonujemy na wszystkich drutach bazowych.

mb110010

 

Krok 10.

Końcówki drutów zaginamy ponownie do góry, tworząc kieszonkę na kamień. Łączymy ze sobą pary drutów, tak aby punkty A-A oraz B-B stykały się ze sobą (oznaczenia literowe widoczne są na zdjęciu 10). W miejscu zetknięcia się drutów, tuż powyżej zagięcia, oplatamy je cienkim drucikiem.

mb110011

 

Krok 11.

W punktach A-A oraz B-B tworzymy owinięcie długości ok. 1 cm. Otrzymujemy gotową kieszonkę na kamień.
mb110012

 

Krok 12.

W gotową kieszonkę wsadzamy kamień, przyginając ku sobie zakończenia drutów.

mb110014

 

Krok 13.

Po stronie przedniej kamienia pozostawiamy dwie wolne końcówki drutów (posłużą do stworzenia ozdobnych ślimaczków), podobnie z tyłu kamienia. Na szczycie kamienia odginamy do góry dwa druty a następnie owijamy je dwoma drutami leżącymi po przeciwnej stronie (zabezpieczenie kamienia przed wypadnięciem).

mb110015

 

Krok 14.

Z zagiętych do góry drutów formujemy okrągłymi szczypcami pętelkę, przez którą będzie można przewlekać łańcuszek. Końcówki drutów poniżej pętelki można przyciąć lub pozostawić.
mb110016

 

Krok 15.

Zostaje nam już tylko ozdobne wykończenie oprawy. Z pozostałych wolnych końcówek drutów możemy uformować przy użyciu okrągłych szczypiec ozdobne ślimaczki lub dowolne inne ozdobne zawijasy.

 

Gotowe!

mb110019

Możesz użyć innych kamieni, aby uzyskać inny efekt.